کتاب خوشه‌های خشم

کتاب خوشه‌های خشم رمانی  جذاب و خوندنی نوشته جان اشتاین‌بک نویسنده آمریکاییه.

این رمان درباره دوره‌ای از تاریخ آمریکاست که قحطی و ماشینیسم باعث آواره شدن هزاران هزار خانوار شد و داستان کتاب روایت یکی از این خانواده‌هاس.

جان اشتاین‌بک در سال ۱۹۶۲ به خاطر آثارش و به‌خصوص به خاطر دو کتابِ خوشه‌های خشم و موش‌ها و آدم‌ها تونست برنده جایزه نوبل ادبیات شه.

کتاب خوشه‌های خشم

کتاب خوشه‌های خشم

خلاصه کتاب خوشه‌های خشم

این رمان درباره زندگی سخت کارگران آمریکاییه که به دنبال زندگی بهتر در حال مهاجرت هستن.

این داستان در دوره ای از آمریکاست که قحطی باعث آواره شدن هزاران خانواده از کارگران آمریکایی شد و داستان اصلی رمان درباره خانواده چادهاس.

خوشه‌های خشم با توصیف طوفان‌های شدید آغاز می‌شه. طوفان‌هایی که مزرعه‌ها رو از بین می‌برد و محصولات رو زیر شن دفن می‌کنه.

محصولاتی که زندگی افراد بسیاری به اون وابسته هست.

با از بین رفتن محصولات، بسیاری از خونواده‌ها نمی‌تونن بدهی خود را به بانک پرداخت کنن که در نتیجه اون، بانک زمین‌های اونها را تصاحب کرد و همه رو مجبور به ترک خونه هاشون  می‌کنه.

بانک می‌خواد زمین‌ها رو به شیوه‌های جدید و با استفاده از ماشین‌آلات مدرن مثل تراکتور زیر کشت ببره و دیگه نیازی به افراد محلی که تنها استفاده از گاوآهن را می‌دونن نداره.

کتاب خوشه‌های خشم

کتاب خوشه‌های خشم

در ادامه

شخصیت اصلی کتاب، یعنی توم چاد وارد داستان می‌شه. توم پس از سال‌ها دوری از خونواده اکنون دوباره نزد اون‌ها برمی‌گرده اما وقتی به خونه می‌رسه کسی نیست از اون استقبال کنه.

همه اعضای خونواده او رفتن و توم با دیدن چند دوست متوجه می‌شه که خونواده‌اش مجبور به مهاجرت شدن. اون‌ها دیگه زمینی ندارن و به اجبار برای به دست آوردن کار راهی کالیفرنیا شدن. خوشبختانه خیلی دور نشدن و توم کمی بعد به اون‌ها ملحق می‌شه.

کتاب خوشه‌های خشم

کتاب خوشه‌های خشم

داستان اصلی کتاب ماجرای سفر طولانی این خانواده به سوی کالیفرنیاس.

جادها اعلامیه‌هایی را دیده‌اند که در کالیفرنیا به کارگر احتیاج دارن، بنابراین زندگی خودشون رو در اکلاهما فروختن و با مقداری از پولی که به دست آوردن یک کامیون خریدن تا به کالیفرنیا سفر کنن.

توم نیز به آن‌ها ملحق می‌شود و سفر پرفراز و نشیب این خانواده به سوی سرزمین امید آغاز می‌شه.

ولی خب این سفر پر فراز و نشیب اصلا اون طور که اونها انتظار دارن پیش نمیره.

 

این داستان رو میتونید از لینک زیر بشنویند:

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *