دره عشق چهارمحال و بختیاری

دره عشق چهارمحال و بختیاری

در چهار و محال و بختیاری دره ای به نام “دره عشق” وجود داره.  این دره یکی از جاذبه های طبیعی استان چهارمحال و بختیاری هست.

اما میدونید که چرا اسم این منطقه رو “دره عشق” نامیدن؟

بعضی ها میگن که هرکسی بلافاصله بعد دیدن دره عشق، متوجه تنوع آب و هوایی در جنس سنگ ها، شیب دامنه ها، شکل دامنه ها از جمله پرتگاه ها، دیواره ها، صخره ها، دره های کوچک و.. و پوشش گیاهی میشه و با دیدن  اشکال گوناگون در گوشه و کنار این دره که هر کدومشون می تونه انسان رو عاشق این طبیعت کنه، عاشق این منطقه میشه.

و شاید به همین دلیل این دره رو به این اسم نامگذاری کردن.

دره عشق

دره عشق

 

اما بعضی از محلی ها معتقدن که در زمانهای گذشته دو نفر دلباخته هم میشن. که یکی از اونها در یک سمت دره و نفر دیگه در سمت دیگر دره بوده.

در اون دوران پلی وجود نداشته که این دو نفر روبه هم برسونه و به همین دلیل این دو شخص خودشون رو داخل آب دره میندازن تا به هم برسن، اما هر دوی اونها غرق میشن و میمیرن.

در این دره شالیزارها و باغهای انار وجود داره و رودخانه کارون از میان این دره عبور میکنه.

دره عشق چهارمحال و بختیاری

چادر عشایر

در میانه های دره عشق و در روستای دو پلان، پلی سیمی وجود داره که بقایای مسیر کوچ عشایر بوده اما امروز در گوشه ای آرام گرفته و فقط به عنوان یک اثر تاریخی در این منطقه نگهداری می‌شه.

این پل سیمی از ۸ رشته سیم ضخیم ساخته شده که به وسیله ی میخچه های محکم فلزی به دو طرف دره متصل گشته اند. برای پوشاندن کف و دیواره کوتاه پل از تخته های چوبی استفاده شده تا مسیر مناسب و مطمئنی برای عبور انسان و حیوان از روی دره به وجود آید. در زیر پل رودخانه با جوش و خروش عبور می کند و راهش را در میان دره عشق می پیماید.

دره عشق

دره عشق چهارمحال و بختیاری

خب آدرس دره عشق کجاست؟

آدرس:چهارمحال و بختیاری، شهرستان کیان، روستای دره عشق

 

این داستان رو میتونین از لینک زیر و با صدای مریم بشنوین:

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *