معبد صخره طلایی

معبد بودایی صخره طلایی

صخره طلایی | معبدی از طلا در میانمار

این معبد انگار در لبه پرتگاه دنیا قرار گرفته و هر آن احتمال افتادن داره. معبدی که تنها صخره ای کوچکه و با ورقه هایی زرین آراسته شده و انگار که به تار مویی بنده.

بااونکه سال هاست که از  ساخت پاگودا کیا اکتیو می گذره، اما هنوز هم صخره طلایی پابرجا، در کناره کوه کیا اکتیو ایستاده.

چرا صخره طلایی؟

– این معبد اعجاب انگیز بر لبه صخره ای واقع شده و گویی در حال افتادنه.

– معبدی کوچک اما باشکوه هست  که کاملا با ورقه های طلا پوشانده شده .

– بوداییان سالی سه بار به زیارت این معبد می رن تا رستگار شن.

 

معبد بودایی صخره طلایی

معبد بودایی صخره طلایی

 

آشنایی با صخره طلایی در میانمار

پاگودا کیا اکتیو که با نام صخره طلایی Golden Raock ) هم شناخته می شه، معبدی کوچک و بودایی در کشور میانمار هست که بر روی صخره ای گرانیتی ساخته شده و با ورقه هایی از طلا زینت یافته.

صخره طلایی، سومین معبد بودایی مهم کشور میانمار محسوب می شه .

افسانه ها و روایات محبوب میان بودایی ها، یکصدا معتقدند که این معبد طلایی به تار مویی از موهای بودا وصل شده و این نیروی جادویی و ماورا طبیعی بوداست که معبد رو این گونه در لبه صخره نگاه داشته .

طبق شواهد تاریخی، معبد طلایی همیشه این گونه در لبه صخره و در مرز افتادن قرار داشته و گویی که جاذبه زمین را به مبارزه ای ابدی فراخوانده است.

دیدن وضعیت حیرت آور این معید طلایی و استواری اش در برابر جاذبه زمین، الهام بخش بسیاری برای بازدید از معبد کیا اکتیو و نگاهی به آموزه های بوداست.

خود راهبان بودایی سالی سه مرتبه برای رسیدن به صخره طلایی از مسیر کوهستانی بالا می روند تا از ثروت و عافیت برخوردار می شوند.

این معبد کوچک طلایی تنها ۷.۳ متر ارتفاع دارد و محیط آن حدود ۱۵ متر است.

جالب آن که در زبان مان ( زبان مورد استفاده بومیان میانمار )، کلمه کیا اکتیو به معنای «معبدی در گوشه دنج دنیا» می باشد. معبد صخره طلایی بر روی کوهی به همین نام و در استان مان کشور میانمار قرار دارد.

معبد بودایی صخره طلایی

معبد بودایی صخره طلایی

صخره طلایی از زبان افسانه ها

افسانه ها درباره معبد زرین میانمار این گونه داستان سر می دن که:

بودا در یکی از روزهای دیدارش با زاهدی به نام تایک تا برخورد کرد و تار مویی از موهای خودش رو به او بخشید. تایک تا برای اونکه خیالش از ایمن بودن جای این هدیه با ارزش راحت باشه، تار مو رو به یکی از موهای خود گره زده و اون رو در میان طره موهای خودش پنهان کرد.

اما این پایان ماجرا نبود و تایک تا بخشنده تر از آن بود که هدیه بودا رو برای خودش نگاه داره، پس به پیش پادشاه وقت رفت تا درخواستش رو که ساخته شدن ضریحی برای این تار مو بود، با او در میان بگذارد. پادشاه که فرزند خونواده ای جادویی بود، دارای نیروهایی فراطبیعی بود که اونها را از پدر کیمیاگر و مادر شاهدخت و اژدهاش به ارث برده بود.

پادشاه و همراهانش پس از مواجهه شدن با درخواست تایک تا، به اجابت خواسته او بر اومدن. پس صخره ای را در اعماق دریا پیدا کردن  و با کمک خدای بهشت بودایی ها، مکان فوق العاده ای رو در کوه کیا اکتیو برای ساخت معبد و قرار گیری صخره یافتن.

 سپس صخره رو بر روی لبه ای از کوه گذاشتن و از اونجا که این صخره نگهدارنده تار موی بودا بود، نیروی معنوی و جادویی بودا، معبد رو از افتادن حفظ می کرد.

معبد بودایی صخره طلایی

معبد بودایی صخره طلایی

افسانه ای دیگه ای می گه:

پیش تر ها، صخره طلایی به گونه ای در هوا شناور بود که در بخش پایینی آن، به قدر راه رفتن یک مرغ فاصله بود. در طی گذر زمان صخره به پایین تر کشیده شد و به این ترتیب تنها برای عبور یک کبک فضا وجود داشت. بعدها این فاصله کم تر هم شد و شاید تنها برای گذر گنجشکی فاصله باقی مونده.

صخره طلایی هنوز هم در هوا قدری معلقه اما فاصله آن به قدری کمه که به چشم نمیاد.

 

این داستان رو میتونین از لینک زیر و با صدای مریم بشنوین:

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *